Rikthimi i opozites në parlament, Topalli sulmon Lulzim Bashen

0
164

Kthehet ne Kuvend per te siguruar mandatin e tij. Ai do ik prap nga Kuvendi.
Do kthehet prap pas 6 muajsh…

Vendimi i Lulzim Bashes per t’ u kthyer ne Parlament pas 6 muajsh bojkot, (pa arritur asgje), eshte veprimi me i padinjitet, qe nje drejtues i nje force politike mund te bente. Por, kur ky kthim behet per te shpetur mandatin e tij te deputetit, pastaj kjo eshte fyerje aq e madhe sa vetem nje i paafte per t ‘u turperuar si ai, mund t’ia lejoje vehtes.
Sipas Kushtetutes se vendit, perkatesisht nenit 71 te saj, pika 2 germa d:
“Mandati i deputetit mbaron ose është i pavlefshëm, kur mungon mbi 6 muaj rresht në Kuvend”.
Pra po te mos kthehej deri ne fund te dhjetorit, mandati i tij do digjej, sepse shpejt behen 6 muaj qe bojkoton.
Ai po kthehet ne Parlament vetem per te siguruar mandatin e tij si deputet.
Ai jo vetem nuk djeg mandate , gje qe do kishte çuar ne krize automatike maxhorancen aktuale, por ai enderron te hyje edhe nje here ne qeveri me socialistet e Edi Rames.
Sapo te votoje prezencen , dmth mandatin e tij, ai do ik prap nga Kuvendi.
Do kthehet prap pas 6 muajsh…
Luli mbyll bojkotin kur studentet nisin bojkotin e fakulteteve.
Luli hap dialogun ne parlament( 5 ore neser) me Ramen, kur studentet e mbyllin ate .
Absurdi i sjelljes se Lulit, eshte fotografia me elokuente e arsyes pse studentet e refuzojne ate dhe pse opozita jane studentet dhe jo Luli.
A din me shpjegu kush, po pse bojkotoi 6 muaj?

Komento