Kulture

From festivals in Florida to touring Dracula’s digs in Romania, we round up the best destinations to visit this October. As summer abandons Europe again this October, eke out the last of the rays and raves in Ibiza, where nightclubs will be going out with a bang for the winter break. When the party finally stops head to the island’s north.

“Oskari dhe tezja Rozë”, premierë në Teatrin e Shkodrës

Premiera e dramës “Oskari dhe tezja Rozë” u shfaq në Teatrin “Migjeni” të Shkodrës mbrëmjen e së premtes. Vepra tregon historinë e Oskarit, një djalë...

Turku me origjinë shqiptare merr pasaportën shqiptare në moshën 90-vjeçare. Kjo është historia e...

Turku me origjinë shqiptare merr pasaportën shqiptare në moshën 90-vjeçare. Kjo është historia e Fikret Tevfik Oktay, qytetar turk nga Ankaraja por me origjinë...

Berati në listën e 5 qyteteve europiane të paprekura nga turizmi masiv

A i keni vizituar tashmë të gjitha kryeqytetet e mëdha europiane apo doni të merrni disa pushime të tjera për të zbuluar vende që...

Rezarta Smaja, rremben çmimin e parë në Festivalin “Lulebore” në Shkodër

Rezarta Smaja, me kengen “Shko Dallendyshe” eshte fituese e edicionit te tretre te Festivalit te Muzikes Popullore qytetare “Lulebore” ne Shkoder. Per dy nete me...

Promovohet libri “Çamëria, krahina më jugore e trojeve etnike shqiptare”

Në promovimin e librit “Çamëria, krahina më jugore e trojeve etnike shqiptare”, kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, u shpreh se nuk mund të bëhet...

Ngjyrat e Shqipërisë ndriçojnë Kalanë e Rozafës (FOTO)

Të shtunën në mbrëmje Kalaja e Rozafës pritet të ndriçohet nga ngjyrat e Shqipërisë në ekspozitën “Colours of Albania”. Ndryshe nga vitet e tjera, këtë...

Shkodra braktis librin. Pak qytetarë i mbeten besnikë bibliotekës së qytetit

Pak lexues i kanë mbetur sot ende besnikë bibliotekës dhe librit në Shkodër. Përveç nxënësve të shkollave, të tjerë zor se ndalen të flasin...

Pasi i ktheu portofolin pronarit, djaloshi i kërkon vetëm një dollar. Pronari qeshi me...

Kur filantropisti Kenneth Behring kaloi nëpër zonën e Gjirit të San Franciskos në vitet 1990, ai papritur vuri re se portofolin e tij kishte...

CNN shkruan për liqenin e Shkodrës

Gjigandi mediatik amerikan CNN fton turistët të vizitojnë liqenin e Shkodrës. E quan parajsë prej 200 kilometrash katrorë dhe vë në pah bukuritë e...

Nik Xhelilaj pjesë e serialit të famshëm turk, por surprizat nuk mbarojnë me kaq

Nik Xhelilaj është një ndër aktorët më të sukseshëm shqiptar. Ai ka korrur sukses edhe jashtë kufijve me talentin e tij dhe së shpejti...

Na ndiqni

16,344FansLike
54SubscribersSubscribe
- Advertisement -