Virozat e dimrit tek fëmijët e vegjël, këshillat që duhet të ndjekin nënat

Në periudhën e dimrit dhe fillimit të pranverës, gripi ose influenza është infeksioni viral i cili haset më shpesh në moshat fëminore....

Katër qendra shëndetësore të rikonstruktuara, Ministrja Manastirliu inspekton punimet

Katër qendra shëndetësore kanë përfunduar rikonstruksionin e plotë në qarkun e Shkodrës, pjesë e programit të 80 qendrave shëndetësore dhe ambulancave të...

1 dhjetori dita kundër HIV AIDS, 58 përsona të infektuar në Shkodër

Me 1 dhejtor në ditën ndërkombëtare kundër HIV AIDS, Drejtoria e Shëndetit Publik Shkodër, zhvilloi një aktivitet sensibilizues përpara Poliklinikës së qytetit. Në një prononcim...

“Çdo vit në botë 3.3 milionë njerëz vdesin nga alkooli”

Zëvendës Rektori i Universitetit të Shkencave të Shëndetit të Stambollit, Prof. Dr. Sadrettin Pençe, në lidhje me dëmet e alkoolit dhe varësisë nga droga,...

Ndotja e ajrit vret 600 mijë fëmijë çdo vit

Në një raport, Organizata Botërore e Shëndetësisë sinjalizon këtë rrezik për shëndetin dhe për zhvillimin e fëmijëve. “Ndotja e ajrit ka një ndikim shkatërrues në...

Tymosja e marijuanës plak trurin për thuajse 3 vjet

Të tymosësh kanabis plak trurin mesatarisht me tre vjet,  sipas një studimi të ri. Marijuana u zbulua se e dëmtonte trurin duke e plakur deri...

Sëmundjet e veshkave si epidemi, 10% e popullatës të prekur në Shqipëri

Mbi 10% e popullsisë në Shqipëri mbi moshën 30 vjeç kanë dëmtime të veshkës. Shefi i Shërbimit të Nefrologjisë, Myftar Barbullushi thotë se numri...

Të mirat që i sjell ecja shëndetit…

Studim pas studimi është provuar shkencërisht se disa minuta ecje në ditë mund të transformojë shëndetin trupin dhe mendjen. Zemra: 30-60 minuta ecje në shumicën e...

Gjoba prindërve që lejojnë fëmijët të konsumojnë pije energjike

https://www.youtube.com/watch?v=IQUA6nzSGIo Në lokale, të miturit pra personat nën 18 vjeç do e kenë të ndaluar të oijnë pije energjike, me gaz dhe ato që përmbajnë...

Jetëgjatësia në Shqipëri më e ulët se mesatarja e Europës

Shqiptaret jetojnë më pak se mesatarja e BE, por jetëgjatësia është rritur me ritme të shpejta dekadat e fundit duke ju afruar shumë popullsisë...

Na ndiqni

16,469FansLike
59SubscribersSubscribe
- Advertisement -